Izraelio vėliava

Izraelis - Apie šalį

Oficialus pavadinimas: Izraelio Valstybė

Plotas: 20 700 km².

Gyventojų skaičius: 7,1 mln.

Sostinė: Jeruzalė (vienašališkai paskelbta, nepripažinta tarptautiniu mastu), Tel Avivas laikomas sostine daugumos užsienio valstybių.

Kiti miestai: Tel Avivas, Galilėja, Jafa, Netanija, Eilatas.

Kalba: arabų, hebrajų (irvitas)

Pagrindinė religija: judaizmas.

Piniginis vienetas: Izraelio naujasis šekelis (ILS)

Laikas: laiko juosta GMT/UTC +2, vasaros laikas UTC +3

Religija: judaizmas (75.8%), islamas(16.2%), arabai krikščionys 1,7 %, kiti krikščionys 0,4 %, druzgai 1,6 %, nenustatyti 3,9 % (2003).

Izraelio geografinė padėtis: Izraelis – valstybė Artimuose Rytuose, prie Viduržemio jūros. Šiaurėje ribojasi su Libanu, šiaurės rytuose su Sirija ir Jordanija, pietvakariuose su Egiptu. Vakaruose valstybės krantus skalauja Viduržemio jūra, pietuose – nedidelis Raudonosios jūros(Akabos įlanka) ruožas, rytuose – Negyvoji jūra – druskingiausias pasaulio ežeras ir žemiausia pasaulio vieta.

Izraelio klimatas: Vasara paprastai būna ilga, šilta ir sausa (nuo balandžio iki spalio mėn.). Žiema būna švelni (nuo lapkričio iki kovo mėn.), kalnuotuose šalies rajonuose – šiek tiek šaltesnė ir sausesnė. Didžioji dalis kritulių iškrenta lapkričio – vasario mėnesiais šiauriniuose ir centriniuose rajonuose. Šiauriniuose rajonuose kartais sninga. Vasarą iš Arabijos Sinajaus dykumų pučia karšti, sausi vėjai.

Gegužės mėnesį Tel Avive temperatūra pasiekia 30°C, Eilate net iki 40°C.

TEMPERATŪRA (min - max) C°

Safad

Haifa

Tiberija

Tel- Avivas

Jeruzalė

Beer-sheva

Eilatas

Sausis

4-9

9-15

8-18

9-17

6-11

6-16

9-21

Rugpjūtis

18-29

22-28

22-36

22-29

19-28

19-33

25-39

 

Vandens temperatūra C°

Pavasaris Kovas - Gegužė

Vasara Birželis -Rugpjūtis

Ruduo Rugsėjis- Lapkritis

Žiema - Gruodis - Vasaris

Viduržemio jūra

19

27

26

18

Negyvoji jūra

24

31

26

21

Raudonoji jūra

22

24

24

21


Izraelio gamta: Izraelis - kontrastų šalis, kurioje vos 200 km spinduliu galima išvysti įvairių gamtovaizdžių: saulės išdegintas dykumas, žydinčius derlingus slėnius ir sniegu padengtas kalnų viršūnes, istorinius miestus ir net 3 jūras.

Lankytinos vietos: Kelionės į Izraelį metu pirmiausia siūloma aplankyti Netaniją. Netanija – tai vienas gražiausių Izraelio miestų, Viduržemio jūros perlas su švelniu klimatu, nuostabiais parkais, puošniomis gatvėmis, ir galimybe puikiai praleisti laiką bet kuriuo metų laiku. Svarbiausias Izraelio uostas – Haifas. Ten galima apžiūtėti Karmelitų ordino vienuolyną (XIIIa.), švyturį „Stela Maris“, Didžiąją Haifos sinagogą, pranašo Elijo uolą; Bachajų šventovę su nepakartojamo grožio „Persiškais sodais“. Tai terasinio tipo tropinės augmenijos parkas. Pakeliui į Netaniją siūloma aplankyti karaliaus Erodo miestą – Cezarėją, ir ten apžiūrėti romėnų laikų amfiteatrą, nuo II a. išlikusį vandentiekį – akveduką, XII-XIII a. kryžiuočių miesto - tvirtovės griuvėsius. Taip pat siūloma ekskursija po šventas vietas Galilėjoje, Nazarete, aplankant Marijos Apreiškimo baziliką, Šv. Mergelės šaltinį ir grotą, prie kurio archangelas Gabrielius apsireiškė Marijai, Galilėjos Kaną, vietas susijusias su Jėzaus gyvenimu ir stebuklais: Galilėjos ežerą, Kafarnaumą, Jordano upę. Nazarete: Šventosios Šeimos namą, Tabchą, Palaimos kalną, Magdalą.

Lankantis Tel Avive  galima apsilankyti senajame rytietiškame Karnelo turguje. O Tel Avivo senamiestyje – Jafoje aplankyti senąjį uostą, Andromedos akmenį, Šv. Petro bažnyčią, dailininkų kvartalus. Esant galimybei, galima nuvykti į Palestinos savivaldoje esantį Betliejų - Kristaus gimimo vietą šv.Kotrynos bažnyčioje.

Kelionės į Izraelį metu būtina aplankyti Izraelio sostinę Jeruzalę - visų pagrindinių religijų centrą, kuris yra vienas seniausių  pasaulio miestų bei  atspindi ne tik Europos tautų, krikščionybės ir islamo istoriją, bet ir visos žmonijos istoriją. Čia, senamiestyje, kaip reta kur kitur žemėje, jaučiama kažkas tokio, kas sunkiai gali būti perduota žodžiais – tam tikra nepakartojama pasaulio tūkstantmetės istorijos realumo atmosfera. Kristaus kapo bazilika, Kančių kelias, Raudų siena, mečetė El Aksa, o senamiesčio rytuose kyla Alyvų kalnas su Getsemanės sodu, nuo kurio viršūnės atsiveria nuostabi visos Jeruzalės panorama.

Nuvykus prie Negyvosios (Mirties jūros) siūlomos maudynės sūriausioje pasaulyje jūroje. Tai viena iš paslaptingiausių ir įdomiausių vietų pasaulyje, tyvuliuojanti apie 400 m žemiau jūros lygio. Druskomis persotintas vanduo pasižymi nepaprastomis gydomosiomis ir kosmetinėmis savybėmis. O nuvykus į Eilato kurortą, galima pailsėti prie Raudonosios jūros. Poilsis Eilate – tai puikus klimato ir pramogų, jūros ir dykumos, kalnų ir oazių, paprasto beduinų valgio ir nuostabiausių prancūziškų patiekalų derinys. Poilsis prie šios jūros – tai atgaiva kūnui ir sielai.

Izraelyje gerai išvystyta turizmo infrastruktūra, taip pat puikūs smėlėti pliažai, šiltas jūros vanduo bei švelnus klimatas pritraukia daug vietinių ir užsienio turistų.

Netanija moderni architektūra
Haifas
Cezarėja
Galilėjo ežeras
Tel Avivas
Negyvoji jūra
Humusas

Tchina

Falafel


Burekas

Meorav ierušalmi

Izraelio virtuvė.

Praktiškai kiekviename restorane jums pasiūlys humusą – geltonų žirnių, svogūnų, česnakų ir prieskonių tyrė. Taip pat populiaru tchina – virto kunžuto, svogūnų ir pomidorų tyrė. Abu šiuos patiekalus paduoda su pita - tradicišku arabišku papločiu.

Iš daržovių patiekalų populiarūs falafel – rutuliukai, pagaminti iš žirnių arba pupelių, burekas – pyragėliai su sūrio, špinato arba bulvių įdaru, sklindžiai „latkes“ su spirgučiais ir keptais svogūnais, užkeptas rąstelis iš manų kruopų su daržovėmis – „kugel“, kiaušinių ir ropinių svogūnų salotos, „cimes“ iš morkų, obuolių ir razinų, šalta sriuba iš burokėlių „kalte burečkes“ ir kt.

Iš žuvies tradiciškas patiekalas yra švento Petro žuvis, kurios yra nepaprastai švelnus, minkštas skonis. Galima taip pat paragauti marinuoto tuno. Iš mėsos valgių populiarūs jeruzalietiškas kepsnys „meorav ierušalmi

Iš keturių skirtingų vištienos rūšių, salgžiarūgštė „mėsa žydiškai“, paštetai, paukštienos kotletai su įvairiais prieskoniais, troškinta vištiena su veršio liežuviu, farširuoti vištų kakleliai, įvairios virtos žuvies rūšys, taip pat mėsos vyniotinis ir t. t. Visa tai ruošiama gausiai naudojant prieskonius ir žalumynus.

Būtinai reikia paragauti izraelietiškų saldumynų ir kepinių. Pachlava, pyragėliai su aguonomis „chomentaš“, saldūs „pončikes fun tvore“, mėduoliai su migdolais „lekach“, paplotainiai „kielach“, riešutų tortas pachlava "Baklawa", riešutų sausainiai iš įvairių riešutų rūšių "Konafa“, karamelinis pudingas"Malabi", cukruoti vaisiai ir gausybė kitų skamunynų.

Kiekviename žingsnyje parduodamos šviežiai išspaustos vaisių sultys (Miz), kurios gaminamos prie jūsų, pienas (Chalav) ir kiti bealkoholiai gėrimai(dėl karščio reikia gerti kiek įmanoma dažniau).

Vidutiniškai už 10-15 dolerių kiekvienam žmogui galima puikiai papietauti beveik visur. Kainos dažnai yra pateikiamos iškabose prie įėjimo, kas leidžia susiorientuoti net nepabendravus su aptarnaujančiu personalu. Meniu, kaip taisyklė, yra pateikiamas ivrito ir anglų kalbomis, nors kai kuriuose restoranuose imta rašyti ir rusiškai. Su padavėjais taip pat dažniausiai galima susikalbėti Jums priimtina kalba. Izraelyje priimta palikinėti arbatpinigių. Paprastai jie sudaro 10 procentų nuo sąskaitos dydžio, jei mokestis už aptarnavimą nėra atskirai nurodytas sąskaitoje.

Lietuvos Respubliką Izraelyje atstovauja:

LR ambasada Izraelio valstybėje, Pietų Afrikos Respublikai, Kipro Respublikai, Etiopijos Liaudies Demokratinei Respublikai ir Nigerijos Federacinei Respublikai

8 Shaul Hameleh Blvd
Amot Mishpat Bldg.,

Tel Aviv 64733,
ISRAEL

Informacija telefonu: +972-3-6958685
I-IV 14:00 - 16:00
Budintis telefonas nelaimės atveju: +972544631489
Fax.: +972 3 6958 691;
E-mail: amb.il@urm.lt

Rekomenduojamos lauktuvės iš Izraelio:  produktai, pagaminti iš Negyvosios jūros mineralų, suvenyrai religijos tematika.

Išsamesnės informacijos prašome teirautis:
tel: (+370) 5 2629 000
mob. (8 616) 16 777
el.p.: info@svite.lt

Informacija

PAKLAUSIMAS