Puslapis neatnaujintas, informacija gali būti netiksli.
Dėl tikslesnės informacijos prašome užpildyti paklausimą.

Daugiau susijusių pasiūlymų ieškokite čia: Šalys ir jų aprašymai


Bulgarija - informacija apie šalį

Bulgarija

Bulgarai sako: ,,Kada Viešpats dosnus, jis piešia pasaulį trimis spalvomis: mėlyna – dangų ir jūrą, žalia – mišką, geltona – auksinį smėlį ir prinokusį persiką”. Būtent šiomis trimis spalvomis nupiešti garsūs Bulgarijos kurortai Albena, Auksinės Kopos ir Saulėtas Krantas.

Iš vienos pusės Bulgarijos krantus skalaujančią Juodąją jūrą senovės graikai vadino,,Euksinijos Pontu” – svetingąja jūra. Bulgarijos Rivjeroje jūra išties svetinga – švari ir rami, be potvynių ir atoslūgių, 100-150 metrų nuo kranto atstumu negili ir saugi. Juodosios jūros vanduo turi du kartus mažiau druskos, negu Viduržemio jūros. Devyni Bulgarijos kurortai, gavę prestižinę mėlyną UNESCO vėliavą, 1997 metais buvo įjungti į ekologiškai švarių kurortų katalogą. Poilsiaudami Bulgarijos kurortuose kiekvienas, tiek linksmybių, naktinio šėlsmo, sporto mėgėjai, tiek ramaus poilsio šalininkai, ras savo perliuką. Tai ir viena iš nedaugelio šalių, kur poilsis su vaikais, ypatingai mėgiamas – nepavojinga ir švari jūra, puikiai mažyliams tinkamas klimatas ir gausybė pramogų.

Mineralinių vandenų šaltinių gausa sąlygoja kokybiškų sveikatingumo centrų atsiradimą. Autentiškumas, senosios šalies tradicijos bei gyventojų svetingumas geriausiai atsiskleidžia Bulgarijos kaimuose ir užeigose. Svečiai čia visada laukiami. Bulgarija didžiuojasi giliomis vynų gamybos tradicijomis taip pat didžiuojasi užimanti vieną pirmųjų vietų pasaulyje pagal rožių aliejaus gamybą. Nė vienas nelieka abejingas melodingoms bulgarų dainoms,temperamentingiems šokiams, spalvingiems nacionaliniams kostiumams. Vietų, kur galima pažinti neužmirštamą nacionalinę virtuvę, yra tiek daug, kad net jeigu kiekvieną kartą Jūs eisite į kitą vietą, vis tiek nespėsite visur pabuvoti. O kur dar gausybė istorinių, kultūrinių ir gamtinių paminklų!

Atostogos šioje šalyje niekada neprailgsta. Puikus švelnus kalnų klimatas, kvepiantys pušynai, smulkus smėlis, švari, smaragdo spalvos jūra, vietos gyventojų svetingumas bei didelis paslaugų palankiomis kainomis pasirinkimas atostogas paverčia  neužmirštamomis.

 

Informacija apie šalį

 

Geografinė padėtis: Bulgarijos šiaurėje driekiasi Dunojaus upė – gamtos siena su Rumunija. Rytuo­­se Bulgariją nuo Rusijos ir Ukrainos skiria Juodoji jūra. Kaimyninės valstybės pietuose Tur­­kija ir Graikija.

 

Pakrantės ilgis: 378 km.

 

Plotas: 110 910 km².

 

Klimatas:  daugiausiai vidutinių platumų, pereinantis iš jūrinio į  žemyninį šiaurinėje ir vidurinėje šalies dalyje, pietuose bei pajūryje - subtropinis.

 

Gyventojų skaičius: 7 385 367 gyventojai (2006m. liepa).

 

Sostinė: Sofija (apie 1,5 mln. gyventojų). Kiti dideli miestai: Plovdivas, Varna, Burgas.

 

Kalba: valstybinė kalba – bulgarų, abėcėlė – kirilica. Šalyje galima susikalbėti rusų, anglų, vokiečių ir prancūzų kalbomis.

 

Religija: Stačiatikių – 85 %, musulmonų – 13 %. Bulgarijos bažnyčia yra autonominė, valdoma patriarcho.

 

Valiuta: Bulgarijos piniginis vienetas – levas (1 levas = 100 stotinkų).

 

Elektra: Elektros įtampa yra 220 voltų. Įmontuoti europinio standarto kištukai (kai kurie su įžemini­­­mu).

 

Transportas: Bulgarijos miestus nesunkiai pasieksite autobusu – tai patogus ir pigiausias susisiekimo būdas. Visuomeninio transporto bilietai perkami autobusų stotyje arba autobuse. Greitesnė susisiekimo priemonė yra taksi. Visi taksi turi skaitiklius, kaina priklauso nuo paros laiko, savaitės dienos. Minimalus tarifas 5 levai (apie 9 Lt). Taksi galima išsikviesti iš viešbučio. Visuose kurortuose bei kai kuriuose viešbučiuose galima išsinuomoti automobilį.

 

Telefonas: Pigiausia skambinti iš gatvės automato naudojant korteles (jų galima nusi­­pirkti spaudos kios­­kuose ir kai kuriuose viešbučiuose), arba pašte. Skambinant į Lietuvą reikia su­rin­­kti 00, Lietuvos kodą 370, miesto kodą, pvz. Vilniaus  5 ir telefono numerį. Bulgarijos Tel. kodas – 00 359. Galima naudotis mobiliuoju ryšiu. Šią paslaugą teikia kompanijos Mobicom, Mobitel, Globus.

 

Svarbūs telefonai:

150 – greitoji medicinos pagalba

160 – gaisrinė

166 – policija       

146 – kelių avarinė tarnyba

 

Gydytojai ir ligoninės: Ištikus nelaimei ar susirgę, kreipkitės į gydytoją. Jį gali iškviesti viešbučio ad­­ministratorius. Pasinaudoję medicinos paslaugomis reikalaukite tokių dokumentų: gydytojo pažymos, ku­­rioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspau­du, vais­­tų recepto ir mokėjimo už vaistus kvito. Sumokėti pinigai bus grąžinti, laiku pateikus drau­di­­mo kom­­panijai prašymą, pasą, draudimo polisą ir gydymo sąskaitas. Už gydymą ligoninėje, trans­por­­tą, grei­­­tosios pagalbos paslaugas bus sumokėta, jei būsite apsidraudę ir laiku kreipsitės į drau­di­mo ben­dro­­vės atstovą (adresai būna nurodyti polise), kuris įgaliotas pasirūpinti gydymu ir atsi­s­kai­ty­­ti už jį. Ati­­džiai skaitykite visą informaciją, pateiktą polise.

 

Geriausias laikas važiuoti: didžiausias turistų antplūdis yra liepą ir rugpjūtį, kuomet temperatūra yra aukščiausia, tačiau šilti orai prasideda jau balandžio mėnesį ir tęsiasi dažniausiai iki pat rugsėjo pabaigos – nemėgstantiems spūsčių ir karščių, tai yra geriausias metas atostogoms Bulgarijoje.

 

Oro ir vandens temperatūrų lentelė

Mėn.

Gegužė

Birželis

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Oras

22 ºC

26 ºC

29 ºC

29 ºC

25 ºC

20 ºC

Vanduo

16 ºC

19 ºC

23 ºC

25 ºC

21 ºC

18 ºC

 

 

Artimiausia Lietuvos Respublikos atstovybė Bulgarijos Respublikai:

Vasilissis Sofias Ave. 49

10676 Athens

Greece

Tel.: +30 210 7294356, 7294357

Faksas: +30 210 7294347

info@ltambasada.gr

 

 

Istorija

 

Bulgarija išsidėsčiusi Balkanų pusiasalio centre, įvairių kultūrų sankryžoje. Šiame gražiame pusiasalyje tarp Azijos ir Europos, savo pėdsakus paliko daugybė genčių ir tautų. Todėl ir pusiasalio rytuose esančios Bulgarijos istorija netekėjo viena vaga – kol susiformavo šių dienų demokratinė valstybė, buvo patirtas ne vienas svetimtaučių antpuolis, būta ir okupacijų. Pirmieji Balkanų pusiasalyje apie 800 m. pr. Kr.  apsigyveno trakai – laukinė, bet labai gabi gentis. V – VI a. prasidėjus Didžiajam tautų kraustymuisi, į dabartinės Bulgarijos teritoriją atkeliavo gotų, hunų, slavų gentys. Apie 680 – uosius metus bulgarai įkūrė pirmąją valstybę su sostine Pliska, gyvavusia tris šimtus metų. Kiek vėliau prasidėjo bulgarams neramūs laikai: kraštą drebino nuolatiniai bizantiečių, kryžininkų, totorių įsiveržimai ir tarpusavio kovos. Nesantaika liovėsi XIV a. pab., į Balkanų pusiasalį atkeliavus ir 500 metų apsigyvenus turkams. Jų valdymo metais Bulgarijoje buvo sugriauta daug vienuolynų, svarbių ir istoriškai reikšmingų šalies pastatų. Iš turkų išsivaduoti bulgarams padėjo Rusija.

Po Antrojo pasaulinio karo Bulgarija tapo komunistine respublika, šalies karalius Simeonas Borizovas-Kobergas emigravo. Tik po pusės amžiaus, sugriuvus Rytų blokui, Bulgarija galėjo atsikvėpti. Valstybė tapo savarankiška parlamentine respublika, kuri nuo 1995 m.  bendradarbiavo su Europos Sąjunga, o 2007 m. sausio 1 d. tapo visateise jos nare.

 

Bulgarijoje verta

 

...pamatyti, apsilankyti

·        SPA centrai. Bulgarija tiesiog nusėta mineralinių vandenų šaltiniais. Tai vienas iš šalies simbolių. Šalyje apie 250 hidroterminių telkinių. Sukaupta didelė mokslinė bei praktinė patirtis įvairių susirgimų gydyme ir profilaktikoje. Pajūrio kurortuose daugumoje 4*, 5* viešbučiuose yra modernūs grožio ir sveikatingumo centrai. Juose lankytis labai mėgsta tie, kurie atostogaudami nori sustiprinti sveikatą įvairiomis medicinos procedūromis naudojančiomis natūralias gydomąsias priemones.

·        Rilos vienuolynas. Pačioje Rilos kalno širdyje yra išsidėstęs Rilos vienuolynas – brangiausias Bulgarijos tautinis lobis, tikras unikumas, pelnytai įrašytas į UNESCO saugomų šedevrų sąrašą. Apsuptas poros kilometrų aukščio kalnų, vienuolynas žavi architektūros ir gamtos harmonija bei neįtikėtina aura.

·        Nesebras. Šis unikalus miestas-muziejus įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Nesebras į didelį gražų miestą išaugo iš nedidelės žvejų gyvenvietės, kuri jau buvo žinoma VII a. Šioje vietoje klestėjo kultūra, kurią graikai vadino Trakija. Besiplečiantis miestelis kadaise garsėjo savo 40 bažnyčių. Dabar jų išlikę tik 10. Kai kurios statytos viduramžiais, kai kurios - net V amžiuje. Nors į šį miestą ne kartą užklydo Bulgarijos užkariautojai, jis išlaikė daug senovinių pastatų.

·        Balčikas. Vienas iš gražiausių Bulgarijos miestų prie jūros, ant kalkakmenio uolų įkurtas prieš du su puse tūkstančio metų. Tai ir viena iš seniausių graikų kolonijų Juodosios jūros pakrantėje. Senovinis miesto pavadinimas - Krunoj ("šaltinis"). Iki šiol miesto kalnų tarpeliuose trykšta mineralinio vandens šaltiniai, kurie laikomi didele Bulgarijos vertybe. Balčikas turistams siūlo maudynes jūroje ir mineralinėse bei purvo voniose. Už 1,5 km nuo miesto centro - puikus Botanikos sodas su 600 unikalių augalų rūšių iš viso pasaulio. Ypač įspūdinga gigantiškų kaktusų kolekcija. Botanikos sode puikuojasi buvusios Rumunijos karalienės Marijos rezidencija, kuri čia gyveno nuo 1931 iki 1938 m.

·        Rožių slėnis. Rožė, vienas iš Bulgarijos simbolių, atvežta į Bulgariją iš Indijos. Rožių slėnis yra netoli Kazanlyko miesto. Tai vienas didžiausių pasaulyje rožių aliejaus gamintojų. Nemanykite, kad „Rožių slėnis“ – tai geografinis pavadinimas. Kitaip tiesiog neįmanoma vadinti vietovės, kurioje auga tokia gausybė bulgariškų rožių. Mieste veikia muziejus, atskleidžiantis rožių aliejaus gamybos ypatumus. O pirmąją birželio savaitę švenčiama tradicinė ir pati svarbiausia mieste – „Rožės šventė“.

·         Kaliakros iškyšulys. Iškyšulio pavadinimas iš graikų kalbos išvertus reiškia „gražų iškyšulį“ - tai pilnai atitinka tikrovę. Kaliakros iškyšulys apipintas įvairiomis legendomis bei padavimais. Vienas iš jų byloja apie tai, kad 40 nuostabaus grožio mergelių, nenorėjusių pakliūti į turkų rankas, supynė kasas į vieną ilgą kasą ir susikabinusios rankomis nušoko nuo aukštos uolos, vėliau pavadintos Kaliakros vardu. Iškyšulyje susidarę tarpekliai iki šiol vadinami Kyrkyzkapas (40-ties mergelių vardais). Kaliakroje išlikę ir viduramžių tvirtovės griuvėsiai. Ši tvirtovė pastatyta ant stačių uolų, kurių aukštis siekia net 70 m. Čia yra archeologijos muziejus ir restoranas, įsikūrę vienoje iš olų.

·        Folkloro vakaras. Puiki proga ne tik paragauti bulgarų nacionalinių patiekalų, vyno, rakijos, bet ir pasiklausyti tradicinės muzikos, pasižiūrėti specialiai jums paruoštą folklorinę programą, varjetė su cirko elementais. Vakarą vainikuoja unikalūs Nestinarų šokiai – šokiai ant įkaitusių anglių.

 

Be to, iš Bulgarijos organizuojamos vienos dienos ekskursija į Konstancos miestą Rumunijoje bei vienos ir dviejų dienų ekskursijos į Turkiją – Stambulą.

 

...paragauti

 

Bulgarų virtuvei įtakos turėjo ir centrinės Azijos ir Viduržemio jūros regiono virtuvių tradicijos. Mėsa – daugelio patiekalų pagrindas. Taip pat gausiai vartojamos daržovės,  bulgariškas avies arba karvės pieno sūris – brinza. Sąrašas patiekalų, kuriuos būtina paragauti, atostogaujant Bulgarijoje: kaškava pane (geltona brinza, patiekiama apvoliota džiūvėsėliuose ir apkepta (paniruota); salotos “Šopskij” (pomidorai, agurkai, brinza, petražolės, alyvuogės); giuveč (mėsos patiekalas, paruoštas su daržovėmis, bulvėmis ir rūgpieniu); kebab (įvairių rūšių mėsa su daržovėmis); kiufteta (kepti mėsos maltinukai); miš maš (kiaušiniai su pomidorais, pipirais ir brinza); musaka (malta mėsa su bulvėmis, kiaušiniais ir baklažanais); sarmi (balandėliai įvynioti į kopūstų ar vynuogių lapus su mėsos ar ryžių įdaru); tarator (šalta rūgpienio sriuba su agurkais, sviestu ir prieskoniais); imambajaldy (baklažanai, įdaryti įvairiomis daržovėmis ar mėsa); banica (tešla, įdaryta brinza ir mėsa); garaš (šokoladinis tortas).

Bulgariški gėrimai. Bulgarijos vyndarystė turi labai senas tradicijas. Vynus galima suskirstyti į rūšinius ir kupaži­­­­nius, t.y. gaminamus maišant kelias vynų rūšis. Rūšiniai vynai: “Sophia Merlot”, “Sophia Cabernet Sauvignon”, “Sophia Muscat Melnik”, “Rosenthaler Kadarka”. Žinomiausi vynai iš vietinių vynuogių rūšių: “Mavrud”, “Pamid”, “Dimiat”. Bulgarijoje galima paragauti įvairių rūšių rakijos – gaminamos iš vaisių. Pagal senovės tradi­­­ci­jas bulgarai moka pagaminti gerą vyną ir stiprią rakiją. Mastika (anyžinė degtinė), gaminama iš kviečių ir anyžių aliejaus. Saldaus skonio degtinė su anyžių kvapu.

 

...įsigyti

Populiariausios lauktuvės iš Bulgarijos – keramika; siuvinėti drabužiai; kilimėliai; įvairiausi odos dirbiniai; rankų darbo sidabriniai papuošalai; kvepalai, muilai, šampūnai, kremai, kurių sudėtyje yra rožių aliejaus, bulgariški vynai, brendis, rakija, mastika.

 

Prieš išvykstant:

 

¨      jei žadate naudotis mobiliuoju telefonu kelionės Bulgarijoje metu, prieš išvykdami  nepamirškite aktyvuoti tarptinklinio ryšio paslaugos.

¨      atsiskaitymas Bulgarijoje – levais. Palankiausias keitimo kursas, (į levus geriausia keisti eurus), yra bankų keityklose. Daugelyje viešbučių yra valiu­­tos kei­­tykla. Visada paklauskite, ar keitykloje skaičiuojamas komisinis mokestis (atidžiai stebė­ki­­te kei­­timo kursą). Kai kuriuose bankuose arba keityklose gali pareikalauti asmens dokumento (pa­so). Kai kuriose šalies vietose galima atsiskaityti šiomis banko mokėjimo kortelėmis: Visa, Visa Electron, Master Card, Maestro, American Express, Diner's Club ir kitomis.

¨      nemažai Bulgarijos kurortų viešbučių įsikūrę parko teritorijose, todėl nepamirškite į kelioninį krepšį įsimesti apsisaugojimo priemonės nuo uodų;

¨      paplūdimiai Bulgarijoje nėra privati nuosavybė ir viešbučiai, nors ir esantys ant jūros kranto, neturi paplūdimiui skirtų rankšluosčių, todėl, jei kataloge nėra nurodyta kitaip, pasiimkite paplūdimio rankšluostį. Paplūdimyje galima išsinuomoti gultus ir skėčius nuo saulės. Vieno gulto ar skėčio kaina visai dienai apie 12lt.

¨      saulutė Bulgarijoje gerokai kaitresnė nei Lietuvos paplūdimiuose, todėl pasirūpinkite galvos apdangalu bei kremu su stipresniu apsaugos faktoriumi;

¨      neapsigaukite ir įsidėmėkite bulgarų kultūros išskirtinumą – sakydami ne, jie linksės, o teigiamai reaguodami į užduotus klausimus - purtys galvą. Tai ypač pasireiškia tarp senyvo amžiaus bulgarų ir už kurortų ribų – nedideliuose miesteliuose, kaimeliuose. 


Išsamesnės informacijos prašome teirautis:
tel: (+370) 5 2629 000
mob. (8 616) 16 777
el.p.: info@svite.lt

Informacija

PAKLAUSIMAS