- Pradžia
- Kelionės kolektyvams
- Žemaitija ir sostinė Telšiai
Žemaitija ir sostinė Telšiai
1 d. 12.00 val. išvykimas iš Vilniaus. Kelionė į Žemaitiją. Atvykus ekskursija po dvaro sodybą.
Kurtuvėnų dvaro sodyba
Žemaitijos kryžkelėje esantį dvarą įvairiais laikotarpiais valdė garsios Lietuvos didikų giminės: Kęsgailos, Skačevskiai, Nagurskiai, Tiškevičiai, Karpiai, Pliateriai. Norintys sužinoti daugiau apie parką galite užsakyti ekskursiją "Dvaro istoriją", kurią praves Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos darbuotojai.
Paskutinieji dvaro valdytojai grafai Pliateriai-Ziberkai įrengė dešimtis tvenkinių, kuriuose iki šiol auginami karpiai. Kurtuvėnų dvarvietę supa senas geometrinio-peizažinio planavimo parkas.
Autentiškai atkurtą dvaro sodybos kompleksą sudaro parkas su tvenkiniais, oficina, ratinė, Gyvojo žirgo muziejaus arklidės, kumetynai, sodininko namas, tvartai, kalvės ir kt. Kompleksą papildo šalia esantis Kurtuvėnų piliakalnis, mūrinė XVIII a. Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčia su senaisiais parapijos pastatais. Vertingiausias pastatas yra unikalus XVIII a. barokinis medinis svirnas. Dvaro ratinėje įrengta ekspozicija „Kraštovaizdžio įvairovė“. Čia galėsite pasivaikščioti tarp milžinų, susipažinti su kraštovaizdžio sąranga, įvairove, kaita bei regioninio parko gamtos ir kultūros vertybėmis. Ekspozicijoje gausu žaidimų, dėlionių, galvosūkių, pažintinių filmukų, pasakų. Ne tik vaikams bus įdomu pabandyti iš smėlio pilti spalvotus kalnus, įspausti paviršiuje savo kūno atspaudą, pasisupti ant „milžino ašarų“, paklausyti žilabarzdžio senelio padavimų.
Po apsilankymo pasirinktame dvare išvykimas prie Šatrijos kalno. Gražiausia Žemaitijos kalva, o neretai ir Lietuvos kalnų karaliene tituluojama 228 m aukščio Šatrija – viena mistiškiausių Lietuvos vietų. Pasakojama, kad nuo seno ant kalvos renkasi visos Žemaitijos raganos. Nuo kalvos matyti ir kiti didesni kalnai – Medvėgalis, Girgždūtė, Moteraitis, Sprūdė, matosi Telšių katedros bokštai.
Atvykus ekskursija su vietiniu gidu po Žemaitijos sostinę.
Telšiai
Istoriniuose šaltiniuose nuo 1450 m. minimų Telšių senamiestis yra vienas iš septynių Lietuvoje. Pamatysite Žemaičių muziejų „Alka“, Šv. Antano Paduviečio katedrą su dviem centriniais altoriais, vienintelę Lietuvoje kubistinio stiliaus stačiatikių Šv. Mikalojaus cerkvę. Telšiai garsėja ir žydų palikimu. XIX a. viduryje 37% miesto gyventojų buvo žydai. Telšių senamiesčio gatvelės ir skersgatviai mena laikus, kai jose šurmuliavo žydų krautuvėlės ir amatai, o Turgaus aikštėje buvo kepyklos, restoranai ir karčemos. Mieste išlikę ješiboto – aukštosios rabinų mokyklos pastatai. Telšių ješibotas XIX a. buvo pripažintas vienu didžiausių pasaulyje, vienu metu jame studijuodavo iki 500 rabinų. O Telšiai tuo metu pasaulyje buvo žinomi kaip žydų dvasinis centras.
Po ekskursijos atvykimas į kaimo turizmo sodybą/, apsigyvenimas. Vakarienė .Nakvynė..
2 d. Pusryčiai. Išvykimas į Plokštinės mišką, atvykus apsilankymas muziejuje.
Plokštinės požeminė balistinių raketų su termobranduoliniais užtaisais bazė – TSRS ginkluotųjų pajėgų raketų bazė, pastatyta Plokštinės miške netoli Platelių ežero, aukščiausioje miškais apaugusioje, mažai apgyvendintoje regiono vietovėje. Tai pirmoji kovinė TSRS R-12-Dvina balistinių vidutinio nuotolio raketų bazė, kurioje bazavosi vienas 79-ojo raketų pulko divizionas.
Išvykimas link Platelių ežero, kuris yra didžiausias ir giliausias Žemaitijoje.
Plateliai - tai vienas gražiausių ir garsiausią praeitį turinčių Žemaitijos miestelių – įsikūrę vakarinėje Platelių ežero pakrantėje, Žemaitijos nacionaliniame parke. Istoriniuose šaltiniuose jie minimi nuo XV a. Platelių dvaras, gyvenvietė ir bažnyčia tuo metu buvo pastatyti Šventorkalnio pusiasalyje, o XVII a. pabaigoje persikelia į dabartinę vietą.
Platelių dvaro sodyba. Platelių dvaras iki XVIII a. pabaigos buvo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės nuosavybė, vėliau, iki 1940 m., priklausė prancūzų grafų Šuazel-Gufjė (Choiseul-Gouffier) giminei. XIX a. čia gyveno ir kūrė Sofija Tyzenhauzaitė de Šuazel-Gufjė – pirmoji moteris rašytoja, istorinėje Lietuvoje rašiusi prancūzų kalba. Valdant Šuazeliams, Platelių dvaras buvo svarbus Žemaitijos kultūros, politikos ir ūkio centras. Buvusiose dvaro arklidėse pamatysite įspūdingą žemaičių Užgavėnių kaukių ekspoziciją, dvaro svirne – Žemaitijos nacionalinio parko ekspoziciją yra amatų centras, jaujoje – kultūros namai.
Po apsilankymo Plateliuose laikas pietums. Po pietų išvykimas į Plungės dvarą.
Pageidaujant galimas sustojimas kaime, išsaugojusiame tradicinį kraštovaizdį, įdomų ir sakralinės architektūros vertybėmis: bažnyčia, pastatyta 1746 m., – vienas seniausių medinių sakralinės architektūros pastatų Lietuvoje. Šventoriuje yra senosios parapijos kapinės, kuriose palaidota nemažai žymių žmonių: tautodailininkas S. Riauba, istorikas muziejininkas J. Mickevičius ir kt. Tai vienos senesnių kapinių Lietuvoje. Kaime gausu atstatytų arba išlikusių koplytėlių, kryžių ir koplytstulpių. Apylinkes siūlome apžvelgti nuo Siberijos apžvalgos bokšto, nuo kurio matyti ežerai, pelkė.
Plungės dvaras
Ekskursijos metu išgirsite apie grafus Zubovus bei jų pilaitę, apie kunigaikštį M. Oginskį, jo išpuosėlėtą ir iki šių dienų išlikusį Plungės dvaro ansamblį, žydų kultūros pėdsakus mieste, pamatysite 12 tonų sveriantį paveikslą. Pasivaikščiosite po Plungės parką ir susipažinsite su čia esančiais dvaro sodybos statiniais, gamtos paminklais. Suprasite, kokių Italijos pėdsakų galima rasti Plungės parke. Pamatysite vienus gražiausių rūmų Lietuvoje, dar kitaip vadinamus „Žemaitijos Versalio“ rūmais.
Po apsilankymo Plungės dvare išvykimas į namus. Sugrįžimas vakare. Sugrįžimas į kaimo turizmo sodybą. Vakarienė. Nakvynė.
tel.(8 682) 188 10, (8 5) 26 27 777,
el.p.: ausra@svite.lt